Juventus-Barcelona: Történelmi áttekintés

Tibor Kálovics

Az idei BL negyeddöntő egyik slágerpárharca komoly történelmi múltra tekint vissza. Edgar Davids mindkét csapatban jól focizott.

Legendás játékos a két csapatban: Bár az elmúlt évtizedben két olyan legenda is viselte mindkét klub mezét, mint Gianluca Zambrotta és Dani Alves, választásom egy harmadik klasszisra esett. Edgar Davids korának egyik legkiválóbb védőközéppályásaként vonul be a történelembe, ráadásul mindkét klubban nagyszerűen futballozott. A korábbi BL győztes játékos 1998 januárjában az AC Milan csapatától került a Juventushoz. A következő 6 évben több mint 240 mérkőzést játszott Torinóban, ahol 2003-ig alapembernek számított. A "zebrákkal" 1998-ban, 2002-ben és 2003-ban is bajnoki címet szerzett. 1998-ban és 2003-ban is tagja volt a BL döntőt játszó gárdának. 2003 őszén aztán elveszítette fix pozícióját a csapatban, és kölcsönadták őt a Barcelónának. Bár csak 2004 januárja és májusa között játszott Katalóniában, sokak szerint az ő játéka kulcsfontosságú volt abban, hogy az ősszel gyengélkedő gránátvöröskék csapat 2.-ként zárjon a bajnokságban. 2004 őszén aztán a Barca nem akart több pénzt játékosra áldozni, így Davids végül az Internazionale csapatához szerződött.

Zalayeta gólöröme a 2003-as BL negyeddöntőben Egymás ellen: 1970-ben találkoztak először a csapatok a VVK vagy EVK sorozat 2. fordulójában, és a Juventus mindkétszer 2:1-es győzelmet aratott. Az 1985/86-os BEK párharcukat tulajdonképpen a Juventus "Trapattoni érájának végeként is aposztrofálhatjuk", hiszen a Barca egy Camp Nouban aratott sikerrel felülmúlta az akkori címvédő zebrákat. 1991-ben a KEK elődöntőjében nézett szembe egymással a két gigász. Barcelónában hiába szerezte meg a Juve a vezetést Casiraghi révén, Stoichkov vezérletével 3:1-re nyert a Barcelona. Mivel a visszavágón az olaszok csak 1 gólt tudtak ledolgozni (Roberto Baggio lőtte), így a katalánok jutottak a fináléba. 2003-ban úgy vágtak neki a csapatok a BL negyeddöntőnek, hogy a bajnokságban gyengélkedő Barcelona felállított egy győzelmi sorozatot a BL-ben, míg az otthoni tabellán vezető Juventus éppen csak továbbjutott a második csoportkörben. Miután Torinóban 1:1-re végződött a mérkőzés, így sokan már le is írták a "zebrákat". A Camp Nou stadionban aztán az év játékosának is megválasztott Nedved góljával mégis ők szereztek vezetést, melyet Xavi egalizált. A hosszabbításban végül Marcelo Zalayeta góljával az olasz csapat kerekedett felül.
Neymar öröme a berlini BL finálé után

Emlékezetes meccs: A legnagyobb presztízzsel bíró mérkőzés azonban kétségtelenül a két évvel ezelőtti BL finálé volt. Berlinben a következő volt a csapatok összeállítása:

Buffon - Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra (Coman, 89.) - Marchisio, Pirlo, Potgba - Vidal (Pereyra, 80.) - Tévez, Morata (Llorente, 85.)

Ter Stegen - Dani Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba - Rakitic (Mathieu, 92.), Buisquets, Iniesta (Xavi, 78.) - Messi, Suárez (Pedro, 95.), Neymar

A meccsen az esélyesebbnek vélt barcelonaiak már a 4. percben vezetést szereztek, mikor is Rakitic talált be egy szép akciót követően. A Barca irányította a találkozót, ám Neymar révén nem tudtak további gólt szerezni a félidő végéig. Az 52. percben Tevez lövését még védeni tudta Ter Stegen, ám Morata remekül érkezett a kipattanóra és egyenlített. A Juve átvette a meccs irányítását, ám a Barca a semmiből lőtt egy gólt: Messi lövése kijött Buffonról, Suarez pedig újfent vezetéshez juttatta csapatát. Neymar eldönthette volna a mérkőzést, ám kezezés miatt érvénytelenítették a gólját. A cserékkel felfrissített Juventus előtt megvolt az egyenlítés lehetősége, ám Ter Stegen remekül védett aznap, így az eredmény változatlan maradt. Végül, Neymar döntötte el a találkozót, a brazil klasszis a ráadás legvégén lőtte be a harmadik katalán gólt.